Zaproszenie do Piekar

ZAPROSZENIE NA PIELGRZYMKĘ KOBIET I DZIEWCZĄT
do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl.

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
Drogie Pątniczki do Piekarskiego Sanktuarium!

Niedziela po 15 sierpnia na trwałe wpisała się w kalendarz duszpasterskich wydarzeń w naszej archidiecezji. Od dziesięcioleci bowiem w ten dzień dziewczyny i kobiety pielgrzymują na piekarskie wzgórze, aby razem z Maryją, Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, oddać cześć Jej Synowi, Jezusowi Chrystusowi.

Już za dwa tygodnie, w niedzielę 18 sierpnia spotkamy się przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej! Pamiętając o Jej otwarciu na działanie Ducha Świętego, będziemy prosili o Jego dary i moc, ponieważ to On jest naszym Obrońcą i Pocieszycielem. On jest Duchem przemiany! To Jego mocą buduje się Kościół. To Jego działanie sprawia, że eucharystyczne dary dary – chleb i wino – stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Bracia i Siostry,

Ponieważ nic nie możemy uczynić bez Bożej łaski, dlatego dziewczęta i kobiety wszystkich stanów, zawodów, pokoleń, zaangażowane rodzinnie i społecznie, osoby życia konsekrowanego – cały „świat kobiet” zapraszam na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

W tym dniu i w tym miejscu powinna być reprezentowana każda parafia naszej archidiecezji. Zachęcam parafie – proboszczów i rady duszpasterskie do zorganizowania pielgrzymek pieszych i autokarowych, aby przyczynić się do poszanowania naszego naturalnego środowiska, które cierpi z powodu skutków natężonego ruchu samochodowego. Ponadto też coraz poważniejsze są problemy z parkowaniem samochodów.

Pielgrzymkę rozpoczniemy Godzinkami i Różańcem o godz. 8.00. Następnie, o godz. 9.30 z bazyliki wyruszy procesja z wizerunkiem Piekarskiej Pani na Kalwarię, gdzie zostanie odprawiona Msza św. z udziałem biskupów górnośląskiej metropolii oraz gości. Będzie jej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, a homilię wygłosi biskup opolski Andrzej Czaja. O godz. 13.45 zaplanowano godzinę ewangelizacyjną, o godz. 15 nieszpory maryjne.

Drogie Siostry!

Przed Mszą św. – zgodnie z tradycja – przewidziane jest słowo Metropolity Górnośląskiego. Już dziś mogę zapowiedzieć, że zostaną poruszone aktualne problemy społeczne, w tym m.in. związane z rodziną. Przedstawiony też będzie program prewencji – ochrony dzieci i młodzieży – przed jakąkolwiek formą wykorzystania, obowiązujący w archidiecezji katowickiej. Będzie też podjęta sprawa zagrożenia niedziel wolnych od handlu, które dziesiątkom tysięcy kobiet dają możliwość świętowania niedzieli z rodziną. Nie możemy się zgodzić, by kobiety znowu – w Dzień Pański – zostały przymuszone do obsługiwania sklepowych kas.

Telewizja Polonia, TVP Katowice oraz Radio eM, Radio Katowice i Radio Piekary przeprowadzą transmisję tego religijnego wydarzenia dla osób chorych i starszych oraz tych, które z różnych przyczyn nie będą mogły w niej uczestniczyć. Prośmy Bożą Opatrzność o dobrą pogodę na dzień pielgrzymki i o szczęśliwe jej przeżycie.

Wam, Drogie Siostry – Dziewczęta i Kobiety – życzę otwarcia na światło Ducha Świętego i woli podjęcia pielgrzymiego trudu.

Wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Katowice, 01 sierpnia 2019 r. VA I – 8001/19